Artykuły

Co ma wspólnego energia ze stresem?

autor:

Co ma wspólnego energia ze stresem?

Ostatnio pisałam o realnym-nierealnym widzeniu świata, jako projekcji naszego umysłu. Dzisiaj spojrzenie na rzeczywistość z trochę innej strony, fizycznej, metafizycznej, duchowej?

Fizyka i energetyczna koncepcja budowy wszechświata

Upraszczając – według fizyki kwantowej zasadniczo wszystko jest energią oraz otaczają nas różne pola energetyczno-informacyjne (np.radiowe itd.) , we wszechświecie znajduje się energia i materia – dwa różne stany tej samej rzeczywistości. Pole energii też jako nośniki informacji. Zachodnia nauka uważa, że świadomość, dusza i rozum znajdują się w mózgu i powstały z materii. Z kolei filozofie Wschodu głoszą, że bóg, dusza, świadomość i rozum znajdują się poza mózgiem. Teoria fizyki kwantowej zbliża zachodnią naukę do wschodnich filozofii. I według niej rozum to energia kwantowa, fale elektromagnetyczne, które znajdują się poza mózgiem, znajduje się wszędzie, nie można jej ograniczyć ani przestrzennie, ani czasowo. Komunikacja pomiędzy rozumem i mózgiem odbywa się na poziomie kwantowym.

 

„Człowiek jest częścią całości zwanej wszechświatem; częścią ograniczoną w czasie i przestrzeni.
Doświadcza siebie, swoich myśli i emocji, w oderwaniu od reszty wszechświata,
co stanowi jakby złudzenie optyczne świadomości.”

Albert Einstein

Zdrowie a stres i energia, bioenergia

Ze strefą wiedzy absolutnej, duszą, świadomością i rozumem połączony jest poprzez energię, a połączenie to prawdopodobnie uzyskuje przy pomocy mózgu. Energia ta w organizmie rozprowadzana przez kanały energetyczne, zwane meridianami.

Człowiek to nie tylko biologiczno-chemiczna maszyna, gdzie zdrowie rozpatrywane jest z punktu prawidłowego działania jego poszczególnych elementów. Ludzie, podobnie jak wszystkie żywe istoty są także zespołem energii w polu energii i poprzez te siły i pole powiązany ze wszystkim. Trzeba też pamiętać, że nasze ciało potrafi rejestrować każdą informację: emocje, myśli, przekonania, substancje chemiczne lub stany fizyczne, i trzeba patrzeć na zdrowie lub chorobę całościowo, w powiązaniu z przepływem energii.

Kiedy jesteśmy w stresie, w stresie jest także nie tylko mózg ale i ciało. Bioenergetycy wierzą, że impulsy z mózgu przenoszone są na ciało także poprzez kanały energetyczne.
Zdrowie według koncepcji energetycznej, związane jest z równowagą bioenergii w organizmie. Nadmiar lub brak burzy równowagę. I w tym sensie ludzie są odpowiedzialni za własne zdrowie i samopoczucie.

I to właśnie niedostateczna ilość energii, zakłócenia w jej przepływie, blokady, nieprawidłowe jej rozłożenie w ciele lub jego częściach mogą być powodem chorób czy negatywnych emocji.

Jak przywrócić równowagę w systemie energetycznym

Na przepływ energii możemy wpływać za pomocą rozumu i uczuć, stylu życia czy sposobu myślenia. Propagowanie miłości, dobroduszności, wdzięczności, solidarności i pozytywnego myślenia – działa jak autoterapia. Powinniśmy także pamiętać o codziennej higienie mózgu (np. poprzez medytacje, modlitwy, postawę mindfulness, techniki relaksacyjne, pozytywne myślenie, jogę) oraz ciała (np.spacer, ulubione aktywności fizyczne), utrzymywanie więzi społecznych i emocjonalnych, zabawa, odpoczynek, hobby, odpowiednie odżywianie oraz rozwój innych czynników wpierających odporność na stres (więcej o nich w ekursie Nowoczesne sposoby na stres oraz na webinarach z tego tematu). Problemy emocjonalne, i nie tylko, możemy rozładować za pomocą EFT.

O EFT więcej w tym artykule, „Księdze EFT” Joanny Chełmickiej
O energii – dr Bruce Lipton o fizyce kwantowej, umyśle, genach i samouzdrawianiu (video niżej, najedź myszką, aby wyświetlić napisy)
[youtube id=”_ef1MhxLR3A” mode=”normal” ]