Artykuły

EFT – poziom fizyczny

autor:

Holistyczny sposób na stres – cz.III

Jesteśmy jednością, a nie oddzielnie ciałem, emocjami czy myślami. Owszem, dzięki naszym zmysłom wyróżniamy te obszary jako odrębne elementy naszego Ja.

Sposoby na stres – EFT – poziom fizyczny

Także tradycyjna medycyna jakże często jeszcze traktuje osobno poziom psychiczny i fizyczny. Natomiast pewnie sami już zauważamy, że to co się dzieje na poziomie ciała ma wpływ na nasze emocje i myśli. I na odwrót. Kiedy zaczyna chorować ciało odbija się to w emocjach i w myślach, a z drugiej strony doskonale wiemy, że sposób myślenia oraz emocje mają przełożenie na obszar fizyczny. Łatwo to sprawdzić przyjmując pewną pozycję ciała – kiedy się garbimy, lub przeciwnie, prostujemy plecy.

Stres w ciele a emocje

Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że w EFT pracujemy głównie z emocjami. I tak rzeczywiście jest. Kiedy dzieje się coś fizycznego, dotyka nas choroba czy odczuwamy stres w ciele to przyglądając się bliżej temu bardzo często i tu zauważymy powiązane z tym emocje. Z kolei kiedy pracujemy z konkretnymi problemami na poziomie emocjonalnym to i tu nierzadko pojawiają się odczucia w ciele, napięcia czy ból. W EFT na poziomie energetycznym wszystko się przeplata i spotyka, a oddziałując na emocje oddziałujemy także w efekcie na strefę fizyczną. Mówi się nawet, że przyczyną większości chorób są czynniki emocjonalne.

Wybierając obszar do pracy (problem do rozwiązania) możemy skupić się na tym, co obecnie jest dla nas najważniejsze, najbardziej bolesne lub stresujące. I tym momencie może to być dla nas obszar ciała. Obecnie, po ponad 20 latach doświadczeń oraz stosowaniu EFT przez miliony osób wiemy, że i na tym poziomie sprawdza się ona doskonale. Nie sposób wymienić wszystkich problemów czy schorzeń, z którymi różni ludzie poradzili sobie stosując EFT, np. obniżenie poziomu lub całkowite wyeliminowanie różnego rodzaju bólów i ich przyczyn, alergie, astma, infekcje, zaburzenia ciśnienia, oparzenia, urazy, problemy z nadwagą, poprawa wzroku, artretyzm i wiele wiele innych.

Ja sama poradziłam sobie np. alergiami, skurczami w nogach czy w zaledwie tydzień z refluksem (moja rundka na refluks znajduje się w Strefie Wiedzy), poświęcając kilka minut codziennie na opukiwanie. Na jednym ze spotkań internetowych uczestniczka zgłosiła uwolnienie wieloletnich problemów z kolanem zaledwie po kilku minutach opukiwania przy okazji stresu. Jak widać nasze ciało „przechowuje” odbicia różnych naszych problemów, reakcji czy emocji.

Choć oczywiście EFT zastrzega, iż jako metoda alternatywna jest w fazie eksperymentalnej i absolutnie nie zaleca porzucenia tradycyjnej medycyny, to osiągnięcia EFT coraz dokumentowane są świadectwami kolejnych osób oraz pojawiają się także naukowe badania w tym zakresie (np. badania dr Dawson`a Church, dr David`a Feinstein`a, niektóre z badań na stronie Instytutu EFT, EFT Universe).

Zobacz poprzednie i następne części tego Artykułu: