Artykuły

EFT – poziom mentalny

autor:

EFT – poziom mentalny

Holistyczny sposób na stres – cz.IV

Stresować nas mogą nasze myśli o sobie, o innych czy otaczającym świecie, ogólnie o życiu czy szczęściu. Czasami wynikają z konkretnych wydarzeń, zachowań lub emocji – są wtedy skutkiem stresu. Czasami stają się i jego przyczyną, np. wtedy kiedy myślimy o sobie źle, co dodatkowo nas bardziej stresuje. Szczególnym przypadkiem jest depresja, kiedy nie udaje się wyjść z zaklętego kręgu beznadziei.

Sposoby na stres – EFT – poziom mentalny, myśli

Negatywne myślenie czy przekonania mogą wpłynąć na brak odczuwanego szczęścia w życiu, niskie poczucie własnej wartości, ale i bardzo skutecznie zablokować nas w rozwoju osobistym. Działa to często na zasadzie samo-sabotażu siebie.

Przekonania przede wszystkim dotyczą naszej tożsamości, tego, jak sami siebie traktujemy oraz jaki mamy swój obraz, np. jestem głupi, nic nie umiem, jestem nikim, nie zasługuję na sukces, muszę być idealny, nie wolno mi być sobą, nic mi się nigdy nie udaje, chcę ale… Z pewnością sami nie raz słyszeliśmy takie różne zdania w swojej głowie. Pojawiają się same a my w 100% w nie wierzymy i traktujemy jako prawdę obiektywną. 

Czy można z takimi sabotującymi przekonaniami czy negatywnym myśleniem coś zrobić? Tak! Po pierwsze zacząć zawracać na nie uwagę. Po drugie wziąć sobie do serca, że nasze myśli to nie my. Zastanówmy się – co by było, jeśli negatywne myśli byłyby tylko myślami i niczym więcej? Praktyka Mindfulness czyli Uważności, bycie w „tu i teraz” zdecydowanie to ułatwia. Nauczymy się traktować myśli jako zdarzenia w umyśle, które pojawiają się w nim i przemijają, zamiast brać je dosłownie. 

EFT na stresujące myśli

Możemy także pomóc sobie stosując EFT. Jeżeli pojawi się w nas pewne przekonanie lub negatywna myśl możemy od razu zacząć to opukiwać. Czasami wymaga to trochę więcej czasu aniżeli przy emocjach, które szybciej są neutralizowane. Przekonania przecież towarzyszą nam praktycznie przez całe życie, dlatego też stają się naszym drugim JA. Są trzymane są przez nasz umysł podświadomy, który jest znacznie silniejszy niż świadomy.

Opukiwanie sprawia, że zaburzenie energetyczne, które jest związane z negatywną myślą lub przekonaniem zostaje zneutralizowane dzięki energii kinetycznej. Uwolnienie od stresującej myśli lub przekonania możemy poczuć jako przejaw tego iż, dana myśl po prostu przestaje być dla nas prawdą. Co ważne w pracy z metodą EFT – trzeba także zwrócić uwagę na powiązane z nią emocje. 

Co więcej – wiemy już, że nasze myśli i emocje tworzą naszą rzeczywistość. Dr Bruce Lipton – biolog molekularny, znany cytolog, badacz genów i prekursor badań nad komórkami macierzystymi, uważa, że myślami i przekonaniami można zmienić geny i chemię w swoim organizmie. I kolejny raz potwierdza się, że EFT jest metodą holistyczną – wpływając na zmianę swoich myśli wpływamy na poziom ciała, emocji i zachowań.

 

„Twoje przekonania stają się twoimi myślami,
Twoje myśli stają się twoimi słowami,
Twoje słowa stają się twoimi czynami,
Twoje czyny stają się twoimi zwyczajami,
Twoje zwyczaje stają się twoimi wartościami
A twoje wartości stają się twoim przeznaczeniem”

Mahatma  Gandhi

 

Zobacz poprzednie części tego Artykułu:

W następnym artykule z tego cyklu o działaniu EFT na poziomie duchowym i nowym spojrzeniu na EFT Garego Craiga „Optymalne EFT”