Artykuły

Holistyczny sposób na stres

autor:

Dzięki tradycyjnej nauce o stresie wiemy, co się dzieje w naszym organizmie i jakie procesy zachodzą w wyniku reakcji na stres. Zostaje uruchomionych wiele różnych procesów mających przywrócić naturalną równowagę. W wyniku tego zachodzą zmiany w obszarze fizycznym, a także mentalnym i emocjonalnym. Możemy szukać sposobów na radzenie sobie ze stresem na każdym z tych poziomów lub potraktować to całościowo. Jak wiemy każdy z tych obszarów wpływa na inny, dlatego też warto spojrzeć na to z tej szerszej perspektywy.

Możemy redukować stres poprzez np. ćwiczenia fizyczne skupiając się tylko tym poziomie. Oczywiście wpłyniemy także pośrednio i na obszar emocjonalny, mentalny. Wiemy, że ćwiczenia poprawiają nastrój (uwalniane są beta-endorfiny), mogą wpłynąć także na to, w jaki sposób myślisz o sobie (np. poczucie skuteczności i osiągnięć, lepszej sylwetki itp).

Doświadczając jednak działania metody EFT w zakresie niwelowania stresu, stresujących emocji, skutków w postaci reakcji w ciele a także na poziomie mentalnym szybko się przekonujemy, że można połączyć te wszystkie obszary. Wtedy zdecydowanie skuteczniej i szybciej radzimy sobie ze stresem. I to zarówno od strony stresorów czyli przyczyn stresu, jak i skutków. Dlaczego więc mamy się ograniczać tylko do jednego poziomu, skoro istnieje tak świetne narzędzie? Dlaczego z niego rezygnować tylko dlatego, że jeszcze może być dla nas nieznane?

Sposoby na stres na 4 poziomach

Pozbycie się stresu i uzyskanie spokoju można osiągnąć na cztery sposoby: emocjonalnie, intelektualnie, fizycznie i duchowo. Kiedy w tych pierwszych 3 obszarach zaprowadzisz porządek, czwarta droga – duchowa – naturalnie się zrealizuje (jeśli zechcesz, żeby tak się stało).
Holistyczne usuwanie stresu polega właśnie na łączeniu tych czterech dróg
.

Paul Wilson

EFT – poziom energetyczny oraz emocjonalny

Metoda EFT jest doskonałym sposobem na połączenie wszystkich tych obszarów. W odróżnieniu od tradycyjnego spojrzenia na stres tutaj przenosimy się na inny poziom – poziom energetyki. Nie zawsze akceptowanego przez medycynę Zachodu, a od setek lat rozwijanego przez Wschodnią. EFT nie stoi z tym w sprzeczności, jednak doskonale scala wiedzę z jednej i drugiej strony na poziomie holistycznym. Często uzupełniając o to, czego brakuje w naszym tradycyjnym ujęciu widzenia człowieka czyli nierozerwalnej całości.

Podstawowa koncepcja metody EFT, zwanej także tappingiem emocjonalnym, mówi, że „przyczyną wszystkich negatywnych emocji jest zaburzenie w systemie energetycznym ciała”. Na system energetyczny ciała składają się m.in. kanały energii życiowej zwane meridianami, które są jej nośnikiem. To tutaj w wyniku stresującego wydarzenia pojawia się blokada, która objawia się negatywnymi emocjami. A emocje traktowane są jako uzewnętrzniona energia.

I jak wiemy, także z tradycyjnego ujęcia stresu, zachodzą reakcje w ciele i psychice. Dzisiejszy stres rodzi się głównie w naszej głowie, i to stres psychologiczny jest głównym naszym zmartwieniem w tych czasach. Energo-medycyna opisuje to samo tylko w innym wymiarze i z innego punktu wyjścia.

Z samego założenia EFT poruszamy się bezpośrednio na poziomie energetycznym naszego ciała. Ma to przełożenie na każdy inny jego poziom: zarówno emocjonalny, jak i na mentalny oraz fizyczny. Wymiar duchowy jest albo świadomie traktowany jako odrębny, z którym również pracujemy albo traktujemy wszystkie te elementy jako całość.

poziomy wpływu EFT

Jak zacząć stosować EFT

Możemy zacząć swoją przygodę z tą techniką od pracy z tym obszaru, który najbardziej nas stresuje. EFT jest doskonałe na negatywne emocje, traumy z przeszłości, lęki i fobie, ale także sprawdza się na poziomie fizycznym (np.bóle, choroby, napięcia itd.) oraz mentalnym (negatywne myślenie, blokady i przekonania itd.), czy zachowań (uzależnienia, zwiększanie wydajności itd.)

Poszczególne poziomy i przykłady przybliżę w kolejnych artykułach.

cz.II Artykułu – EFT – poziom emocjonalny