Artykuły

Jak żyć bez stresu

autor:

Jak żyć bez stresu

Jaka jest prawdziwa rzeczywistość?

Moje dzieci, córka i syn, należą do drużyny piłkarskiej. Zwykle na zajęcia zawozi je mąż. Tym razem musiałam zrobić to ja. Treningi odbywały się w nowym miejscu, w hali-namiocie ustawionym obok szkoły. Jako że nie byłam tam jeszcze poprosiłam rodzinę, aby opisali mi jak wygląda ten namiot. Mąż twierdził, że jest koloru białego, córka, że niebieski, a syn, że zielony. Byłam tym trochę zaskoczona i niemal pewna, że któreś z nich coś pokręciło.
Jak odnalazłam to miejsce okazało się, że – każdy z nich miał rację!. Namiot z zewnątrz był biały, ale w środku ściany były niebieskie ale też i zielone. Każdy zapamiętał „swoją” rzeczywistość, dla każdego była ona prawdziwa.

Nie wierz we wszystko, co myślisz – uwolnij swój stres

Katie Byron była przez 10 lat w głębokiej depresji. Pewnego dnia „przebudziła się do rzeczywistości”. Zauważyła, że jeśli nie wierzy swoim myślom, że coś powinno być inne niż jest, to przestaje cierpieć i odczuwa spokój, radość, akceptację. To takie proste – wystarczy podważyć swoje osądy o „prawdzie” a oczyści się umysł i osiągnie się równowagę wewnętrzną w każdej sytuacji. Cierpimy jedynie wtedy, gdy wierzymy w myśl, która nie jest zgodna z rzeczywistością.

Jest tylko jeden wybór. Albo wierzysz w swoje myśli,
albo poddajesz je w wątpliwość

Byron stworzyła metodę neutralizacji cierpienia, którą nazwała PRACA (The Work). Oparła ją o własne doświadczenie i zapoznała z nią już miliony ludzi na całym świecie. Osoby, które poddały się procesowi Pracy często mówią, że ich życie całkowicie się odmieniło ze względu na nowy sposób postrzegania i doświadczania rzeczywistości.

Sam proces Pracy jest bardzo prosty, dostępny dla każdego. Potrzebny jest papier, coś do pisania i chwila spokoju.

Składa się z następujących kroków (w skrócie):

 • Zapisz swoje opinie nt. stresującej sytuacji z twojego życia dotyczących osoby, która jest powodem twojego stresu. Zapisz ją postaci takich myśli, jakie przychodzą ci do głowy, bez zmieniania czegokolwiek.

Możesz użyć gotowego formularza „Oceń bliźniego”, który zawiera pytania:

 1. Z czyjego powodu jesteś zły, zagubiony, smutny lub rozczarowany i dlaczego? Czego nie lubisz w tej osobie?
 2. Co chciałbyś, aby zmieniło się w tej osobie? Co chcesz, aby zrobiła?
 3. Co ta osoba powinna lub nie powinna robić, myśleć, czuć lub czym być albo nie być? Jaką dałbyś jej radę?
 4. Co ta osoba musiałaby zrobić, abyś był szczęśliwy?
 5. Co myślisz o tej osobie? Zrób listę. (Pamiętaj, bądź małostkowy i krytyczny.)
 6. Czego nie chcesz znowu doświadczyć, jeśli chodzi o tę osobę?
 • Do każdego zdania pojedynczego z formularza zadaj teraz 4 pytania. Zadawaj pytania i czekaj, aby odpowiedź cię znalazła.
 1. Czy to jest prawda?
 2. Czy możesz mieć absolutną pewność, że to prawda?
 3. Jak reagujesz, co dzieje się, gdy wierzysz, że ta myśl jest prawdziwa?
 4. Kim byłbyś bez tej myśli?
 • Każdą z tych myśli obróć na kilka sposobów oraz podaj trzy rzeczywiste, konkretne przykłady, dla których odwrócenie jest prawdziwe w twoim życiu.

 

Jeśli pierwszy raz spotykasz się z Pracą opis ten jest niewystarczający, aby ją w pełni zrozumieć. Na stronie K.Byron dostępne są darmowe materiały na ten temat wraz wyczerpującymi przykładami. Jest też już kilka jej książek po polsku, są materiały video na youtube oraz cykliczne spotkania online z Katie.

Mała książeczka” fragment książkiKochaj, co masz!

Instrukcja wykonywania Pracy

Formularz „Osądź bliźniego”

Przewodnik dla Pracy

Dzięki Pracy nie czekasz już, aż sytuacja lub ludzie się zmienią, abyś mógł doświadczać harmonii i spokoju. Praca bada przyczynę i skutek przywiązywania się do bolesnych myśli. Praca to bezpośrednia droga do wyreżyserowania własnego szczęścia i doskonale współgra z Uważnością.

„Odwrócenie” Byron Katie [można włączyć polskie napisy]

[youtube id=”_yiGJr_9OtQ” mode=”normal” align=”center”]

Byron Katie tłumaczy Jak TO działa  [można włączyć polskie napisy]

[youtube id=”Ll_ltSmvHvQ” mode=”normal” align=”center”]