Artykuły

Realny świat?

autor:

Realny świat?

To, co wewnątrz, i to, co na zewnątrz, zawsze są ze sobą związane – są swoim wzajemnym odbiciem. Świat jest lustrzanym odbiciem twojego umysłu.

„Zanim nadamy czemuś nazwę, na świecie nie istnieje nic, nie ma w nim żadnego znaczenia. Jest tylko spokój, w świecie bez słów i bez pytań. Jest to przestrzeń, gdzie w radosnej ciszy istnieją już wszystkie odpowiedzi. W tym świecie sprzed słów jest tylko to, co rzeczywiste – niepodzielone, niepojęte, już obecne. Żadna rzecz, która sprawia wrażenie odrębnej, nie może być prawdziwa, ponieważ została stworzona przez umysł za pomocą nazw.

Gdy uświadomimy sobie ten fakt, to, co nierzeczywiste, staje się piękne, ponieważ nic nie może już zagrozić temu, co nierzeczywiste. Nigdy nie dostrzegam niczego oddzielnego, co nosiłoby nazwę „drzewa” lub „ciebie” lub „mnie”. Wszystko to jest jedynie wyobrażeniem, bez względu na to, czy w to wierzymy, czy nie.

Nadawanie nazwy, imienia stanowi początek istnienia wszystkich poszczególnych rzeczy, z których składa się świat iluzji, świat snów. Pierwszy sen to wyodrębnienie fragmentu z wszystkiego, co istnieje, i nazwanie go „drzewem”. Nazywam to „myśleniem pierwszej generacji“. Następnie myśl rodzi kolejną myśl i mamy już „wysokie drzewo, wspaniałe drzewo, drzewo, pod którym chcę usiąść, drzewo, które nadaje się na meble, drzewo, które muszę uratować”, i sen toczy się dalej.

Gdy dziecko po raz pierwszy kojarzy słowo z przedmiotem, zaledwie chwilę zajmuje mu zanurzenie się w świat snu, snu o świecie. I chwilę także zajmuje ci zakwestionowanie tego, przełamanie zaklęcia i doświadczenie wdzięczności za Tao wszystkiego – drzewa, nieistnienia drzewa, świata, nieistnienia świata.

Kiedy umysł wierzy w to, co myśli, nazywa to, czego nie da się nazwać, i za pomocą nazwy stara się sprawić, by stało się to realne. Wierzy, że jego nazwy są rzeczywiste i poza nim istnieje świat niebędący częścią jego samego. To iluzja. Cały świat jest jedynie projekcją.

Kiedy się zamykasz i jesteś przestraszony, świat wydaje się wrogi; kiedy kochasz to, co jest, wszystko jest przepełnione miłością. To, co wewnątrz, i to, co na zewnątrz, zawsze są ze sobą związane – są swoim wzajemnym odbiciem. Świat jest lustrzanym odbiciem twojego umysłu.

Nie wierząc swoim myślom, uwalniasz się od pierwszego pragnienia: od myśli, że rzeczywistość powinna być inna niż jest”

Byron Katie “Radość każdego dnia”

Tak właśnie rodzą się powszechne stresory! Chcemy by nasz świat wyglądał inaczej, stawiamy sobie ciągle nowe cele, martwimy się tym co było, bez końca rozpamiętujemy, chcielibyśmy zmienić przeszłość. Tymczasem nie ma nic innego niż teraźniejszość. Bycie tu i teraz uwolni nas od potrzeby zmieniania rzeczywistości. Ta akceptacja da nam radość każdego dnia, bez wyczekiwania szczęścia w przyszłości.

Chwila dla Siebie

Zastanów się przez chwilę – jak często myślisz w podobny sposób:

„Będę szczęśliwy/a kiedy …. (coś osiągnę, będę miał/a, wydarzy się to …).

„Jeśli któregoś dnia masz być szczęśliwy,
dlaczego nie zaczniesz od dzisiaj?”

uważność szczęście