Jaki mam wpływ na swój stres

Czy mamy wpływ na stres?

Dziś wiele badań potwierdza istotną rolę stresu w podatności na choroby, jak i wpływu relacji: umysł-ciało. Nasze ciało to jedność, i dlatego stres może objawiać się jednocześnie na kilku jego poziomach, np. na poziomie ciała, umysłu i relacji z innymi.
Z drugiej strony – źródła stresu i jego objawy, wzajemnie oddziaływają na siebie. Na przykład to, co dzieje się w naszej głowie (myśli, emocje) wpływa na nasze reakcje, ciało i otoczenie. Jedne wpływają na drugie i odwrotnie.

stres może objawiać się jednocześnie na kilku poziomach ciała

Wiemy już, że reakcje stresowe wyzwalane są automatycznie. Czy mamy na to jakiś wpływ?

Co więc możemy z tym zrobić?

Od strony fizjologicznej nie bardzo mamy możliwość wpływu – nie zmienimy automatycznych reakcji i procesów zachodzących w organizmie. Mamy jednak wpływ na stres.

Z jednej strony możemy redukować skutki stresu. Poza tym możemy też działać profilaktycznie i przygotować organizm, aby wyzwalał słabszą reakcję stresową. Pomogą nam w tym różnorodne ćwiczenia i metody, takie jak na przykład EFT. Co więcej możemy czerpać siłę z naszej psychiki. Pamiętajmy, że to samo wydarzenie może być potraktowane przez jedną osobę jako stresujące, a przez inną jako neutralne. Ma to fundamentalne znaczenie, bowiem zmieniając nasz sposób postrzegania i wartościowania problemów mamy znaczący wpływ na nasze reakcje i ostatecznie – na sam stres. Doskonale uzupełnimy to ćwiczeniami uważności.

Poznając lepiej swoje reakcje na stres oraz jego przyczyny łatwiej sobie z nim poradzisz. Wykonując ćwiczenia  poznasz swój stres, oswoisz, a być może także zaprzyjaźnisz się z nim.

Tagi: