Zestresowana Polska

Raport czaswlas.pl

Postęp cywilizacyjny i szybkie tempo życia powodują, że tylko nielicznych z nas omijają sytuacje wywołujące napięcie. W sondażu przeprowadzonym na zlecenie Lasów Państwowych i serwisu czaswlas.pl, aż 2/3 badanych narzeka na towarzyszący im stres.

Z raportu wynika, że częściej na stres narażone są kobiety. Najczęstszym źródłem napięć jest praca i związane z nią sytuacje, takie jak zła atmosfera czy niskie zarobki.

Niezwykle istotne jest uświadomienie wszystkim, że wykonując nawet najbardziej stresującą pracę, stres można redukować. Zapytani o swoje sposoby walki ze stresem, respondenci najczęściej wskazywali używki, np. alkohol czy papierosy, odcięcie się poprzez sen, oglądanie telewizji, czytanie książek, słuchanie muzyki czy granie w gry komputerowe. Co niepokoi, zdecydowanie rzadziej badani wskazywali o wiele bardziej konstruktywne metody radzenia sobie ze stresem, np.: regenerację w lesie czy wyjazd za miasto. Tymczasem pobyt w lesie to najbardziej uniwersalny, dostępny dla wszystkich sposób na osiągniecie równowagi psychicznej i fizycznej.

Raport unaocznia, jak wielu Polaków mieszkających w miastach żyje w stresie. Próbujemy walczyć z nim doraźnymi środkami, które pozwalają zapomnieć o problemach dnia codziennego, ale w dłuższej perspektywie nie pomagają, a czasami wręcz wpływają destrukcyjnie na organizm. Jak pokazują wyniki badania, las traktowany jest jako miejsce bardzo atrakcyjne, warto więc zadbać o jego szerszą promocję i zachęcenie zestresowanych rodaków do częstszego korzystania z niego.

Cały raport dostępny tutaj.

zestresowanapolska

źródło: http://www.czaswlas.pl/2011-08-11/narzekasz_na_stres__mamy_rozwiazanie
Tagi: , ,