Artykuły

Wpływ EFT na poziom stresu

autor:

Wpływ EFT na poziom stresu

EFT – Techniki Emocjonalnej Wolności (Emotional Freedom Techniques) wywodzi się tradycyjnej medycyny chińskiej. W ciągu ostatnich 20 lat istnienia przenosi się z kręgu terapii alternatywnych do szerokiego zastosowania. Istnieje już wiele badań potwierdzających skuteczność EFT w różnych dziedzinach (zobacz: http://www.eftuniverse.com/research-and-studies/eft-research )

Wpływ EFT na obniżenie poziomu hormonu stresu

Badania dr Dawsona Church (autora książki The Genie in Your Genes) spełniają standardy APA (American Psychological Association) w opisywaniu terapii opartych na faktach. Jego badania opublikowane w prestiżowym magazynie Journal of Nervous and Mental Disease potwierdzają, że EFT obniżyło poziom stresu na poziomie fizjologicznym czyli konkretnie hormonu nazywanego hormonem stresu – kortyzolu. Godzinna sesja EFT obniżyła jego poziom bardziej niż tradycyjne formy leczenia jak rozmowa albo odpoczynek. 83 pacjentów zostało losowo przydzielonych do różnych grup. Wyniki badania pokazały, że poziomu kortyzolu obniżył się o 14% u osób, które korzystały z rozmowy lub odpoczynku, a u osób po sesji EFT zanotowano średnio aż 24% spadek ! (w niektórych przypadkach nawet o 50%).

O hormonach i kortyzolu

Adrenalina, noradrenalina i kortyzol to główne hormony biorące udział w reakcji stresowej. Wydzielenie ich do krwi ma pomóc organizmowi zmobilizować siły do reakcji stresowej walki lub ucieczki. Krótkotrwały stres i krótkotrwały podwyższony poziom hormonów stresu nie wpływa na nas negatywnie. Natomiast problem pojawia się kiedy jesteśmy narażeni na długotrwały stres. Stale podwyższony poziom kortyzolu może przyczynić się do szeregu problemów psychologicznych i fizycznych jak zmęczenie, osłabiona odporność, zaburzenia lękowe, depresja, problemy trawienne i metaboliczne, otyłość, a nawet choroby, takie jak cukrzyca, zespół Cushinga czy choroby sercowo-naczyniowe.

Działanie EFT na obniżenie stresu

EFT może być tutaj bardzo pomocną formą rozładowania stresu z organizmu, zarówno na poziomie ciała jak i umysłu. Fizjologiczne mechanizmy działania EFT zostały udokumentowane w licznych badaniach i artykułach przeglądowych. Te pokazują, że EFT wpływa na kilka systemów regulacyjnych organizmu, w tym mózg i systemy endokrynologiczne.

W przeciwieństwie do różnych leków i suplementów, które mają za zadanie obniżyć poziom kortyzolu EFT nie ma skutków ubocznych. I w przeciwieństwie do tzw. „blokerów kortyzolu” EFT nie pozbawia organizmu tych cząsteczek kortyzolu, które są pomocne i używane do naprawy komórek w stanie relaksu.

[youtube id=”Aoegy_KY698″ mode=”normal”]

 

Źródło: na podstawie – Cortisol and Stress  http://www.eftuniverse.com/index.php?option=com_content&view=article&id=10648

The effect of emotional freedom techniques on stress biochemistry: a randomized controlled trial http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22986277

Spis różnych badań –  Clinical EFT http://dx.doi.org/10.4236/psych.2013.48092

Przetłumaczone niektóre badania (po polsku) – Badania nad EFT TE http://instytuteft.com/badania_eft.html

Biologia stresu http://neuroskoki.pl/biologia-stresu/